Soru Sor...!

CEVAP » Genel

Gecikmiş psikomotor gelişme nedir?

(1 post)
 1. cevapci
  Key Master


  Gecikmiş Psikomotor Gelişme
  Birçok durumda kaba ve ince motor kont­rol gelişimi düzgün olarak işler. Yine de bazen bir çocuk yaşıtlarının gerisine düşer, örneğin çocukların çoğu 12 ile 15 aylıkken yürür. An­cak 20 aylık olduğu halde yürümeyen çocuğa ne demeli? Bir terslik mi var?
  Hem ince (el becerilerinde kullanılan kas­lar), hem de kaba (yürümek, sıçramak ve atla­mak için kullanılan daha büyük kaslar) motor fonksiyonunda çeşitli gecikmiş gelişme tipleri vardır.
  Bazı ince motor fonksiyonsuzluk tipleri, bir okul Öncesi çocuğun çizgi çizmesini veya resim yapmasını güçleştirir, ya da ayakkabılarını bağ­lamayı öğrenmesini geciktirir. Bu çocuklardan bazıları yan göz koordinasyonunda zayıflıklar gösterir, ince motor fonksiyonsuzluğu olan ba­zı çocuklar bir boyalı kalemi doğru bir şekilde tutamazlar. İnce motor becerilerindeki sorunla­rından dolayı bu çocuklar okula gittiklerinde sık sık güçlük çekerler.
  Atlama ya da sıçramada yeteneksizlik gibi gecikmiş kaba motor becerileri olan ya da hantal çocuklar çoğu kez utangaç ve içine ka­panık olurlar. Bunlar atletizm takımına daima en son seçilen çocuklardır. Sonuç olarak çoğu zaman zayıf bir görünüm geliştirirler.
  Gecikmiş psikomotor gelişiminin nedeni ai­leden gelmekle birlikte genellikle meçhuldür.
  çocuğunuzun psikomotor gelişmesinde bir gecikmeden şüpheleniyorsanız, sorunlarınızı doktorunuza iletin. Bir sorun olup olmadığını saptayabilen testler vardır.Eğer sabırsızsanız, eninde sonunda “yetişse” bi­le çocuğunuzun kendine güveni zarar görür.

  10 years once