Soru Sor...!

CEVAP » Genel

YETERLİ VE DENGELİ BESLENMEK SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN ÖNEMİ

(2 posts)
 1. aysun


  Yiyeceklerimiz karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral adı verilen besin öğelerinden oluşmaktadır. Yeterli ve dengeli beslenebilmemiz için bu besin öğelerinden herbirini vücudumuzun gereksinimini karşılayacak miktarlarda almamız gerekmektedir.

  YETERLİ VE DENGELİ BESLENMEK SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN BİR ZORUNLULUK VE SORUMLULUKTUR.

  Karbonhidrat, protein ve yağ vücuda enerji sağlayan besin öğeleridir. Şeker, şekerli yiyecekler, ekmek, tahıllar, meyveler, sebzeler, süt ve yoğurt gibi yiyeceklerde bulunan karbonhidratlar enerji gereksinmemizin çoğunu karşılar.

  Diyetinizde karbonhidrat içeren yiyecekler öğünlere dengeli bir şekilde bölünmelidir. Bu denge vücudunuzun şekeri kullanmasında ve kan şekerinin sabit kalmasında önemlidir. Bir öğünde önerilenden fazla karbonhidratlı yiyecek yemeniz (önerilen miktardan fazla ekmek veya meyve yenilmesi gibi) ve bir öğünde yemediğiniz karbonhidratlı yiyeceği bir diğer öğüne ilave etmeniz, kan şekerinizin yükselmesine sebep olacaktır.

  Protein vücudun büyümesi, gelişmesi ve yıpranan dokuların onarılmasında önemli rol oynar. Diyabet, vücudun protein ihtiyacını değiştirmez, bu nedenle et, süt, yoğurt, yumurta, peynir gibi protein içeren yiyecekleri önerilenden daha az veya daha fazla yemenize gerek yoktur.

  Yağlar, yüksek enerji veren besin öğeleridir. Karbonhidratların ve proteinlerin 1 gramı 4 kalori verirken, yağların 1 gramı 9 kalori verir. Besinlerle günlük alınan yağ ve kolesterol miktarının fazlalığı şişmanlığa ve kalp damar hastalıklarına neden olur.

  Yeterli ve dengeli bir beslenme programı gereksiniminiz olan tüm vitamin ve mineralleri kapsamaktadır.

  10 years once
 2. aysun


  DİYABET DİYETİ NEDİR ?

  Kan şekerini oluşturan asıl kaynak yiyecekler olduğuna göre, diyabet tedavisinin temelidir.

  Uygulanacak diyet, diyabetlinin yaşına, boyuna, kilosuna, işine (fiziksel aktivite düzeyine), kullandığı ilaçlara (OAD veya insülin) beslenme alışkanlıklarına ve gelir düzeyine göre, bu konuda deneyimli ve bilgili bir beslenme uzmanı tarafından hazırlanır.

  DİYABETİK DİYET KİŞİYE ÖZGÜ HAZIRLANIR.

  Standard bir diyabet diyeti her hastaya uygulanabilir nitelikte olamaz; çünkü her diyabetik birey boy, kilo, meslek (fiziksel aktivite), kullandığı ilaç veya insülinin cinsi ve miktarı, beslenme alışkanlıkları açısından birbirinden farklı özellikler taşır. Bu nedenle diyetinizi bir diğer diyabetlinin diyeti ile asla karşılaştırmayınız.

  10 years once